Okosotthon rendszerek

A legutóbbi bejegyzésből kiderült, hogy mit is jelent az okosotthon. Na de nézzük meg milyen rendszerek közül választhatunk, ha vezérelni szeretnénk az ökoszisztémát.

Hogyan válasszuk ki a megfelelő rendszert?

Naívan egyből rávághatnánk: ami szimpatikus! Azért nem árt ettől szofisztikáltabban hozzáállni a kérdéshez. Fontos például milyen okostelefont használunk. Android esetén kézenfekvő a Google asszisztenst támogató rendszer, míg iOS esetén az Apple HomeKit platformjával kompatibilis megoldást választani. Fontos megnéznünk, hogy a kiválasztott rendszer mennyire kompatibilis az okosotthon megoldásokkal (hány eszközt támogat) és milyen funkcionalitásokat kínál, mely kényelmesebbé teszi a mindennapjainkat.

Azért nem szabad pánikba esni, mert szerencsére az okosotthon rendszer kiválasztása nem olyan mértékű hitvita, mint az android vs iOS kérdése, vagy számítógépek esetén a PC vagy Mac kérdéskör. A rendszerek között van átjárás és ezáltal egy adott okoseszköz többféle platformot is támogathat.

Amazon Alexa

Az Amazon Alexa digitális asszisztens 2014-ben debütált az Amazon Echo okos hangszórón. Az azóta eltelt 7 évben számos újabb okos hangszóróra és egyéb eszközökre megjelent. A legjobb Alexa-élmény eléréséhez ajánlott az Amazon Echo hangszóróját használni.

Az Amazon Alexa nem csak arra tud válaszolni mint például milyen időnk lesz ma, de vezérelni is képes az otthoni intelligens eszközeinket - már amennyiben azok Amazon Alexa kompatibilisek. Amennyiben az Amazon Alexa ökoszisztémát kívánjuk használni fontos, hogy csak a "Works with Amazon Alexa" címkével ellátott okoseszközök integrálhatóak bele.

Ha megvan a központi HUB-unk (ami irányítja az egész rendszert, pl. Amazon Echo), akkor a megfelelő eszközök birtokában egy szóbeli paranccsal vezérelhetjük a termosztátot (pl. Ecobee4 termosztát) vagy kapcsolhatjuk a világítást (EcobeeSwitch+ modullal). A rendszer előnye, hogy rendkívül sok okos megoldást és szolgáltatást ismer, valamint képes azokat kezelni. Nem csak a hardveres megoldásokra kell itt gondolni (mint az előbb említett termosztát és világítás), hanem a lakásba belépve ha kiadjuk a megfelelő parancsot, akkor képes például a kedvenc lejátszási listánkat elindítani a Spotify-ról.

Apple HomeKit

Az Amazonnal ellentétben itt csak egy szoftveres megoldásról van szó, nem szükséges céleszköz a vezérléshez. A HomeKit szoftver képes vezérelni az otthonunkban megtalálható okos eszközöket. Elég hozzá egy megfelelő Apple eszköz, például iPhone, iPad, MacBook vagy iMac. Amennyiben viszont automatizációkat is be szeretnénk állítani, akkor szükség lesz egy HomePod hangszóróra vagy AppleTV-re.

Természetesen nem csak alkalmazás segítségével irányíthatjuk, hanem Siri-vel is. Ahhoz, hogy ennek kényelmét kihasználjuk otthonunkban nem árt beszerezni egy HomePod Mini-t.

A HomeKit bár kevesebb eszközt támogat, mint mondjuk az Amazon vagy Google megoldása, de ugyanakkor nagy előnye a rendkívül magas biztonság. Az Apple nem engedélyezi kevésbé ismert vagy kockázatos fejlesztőknek/gyártóknak, hogy hozzáférjen az almás ökoszisztémához, részben a hardveres titkosítás magas követelménye miatt.

Google Assistant

A Google 2017-ben adott választ az Amazon Alexára és piacra dobta a Google Home-ot. A rendszer működése és követelményei rendkívül hasonlóak az Amazon megoldásához.

A Google Assistant szolgáltatást nem csak a Google által forgalmazott Google Home, de számos más gyártó terméke is támogatja és azzal is vezérelhetjük a Google ökoszisztémáját.