Mi is az okosotthon?

Az okosotthon kifejezés egy kényelmes otthoni rendszerre utal, ahol a készülékeket és az eszközöket bárhonnan automatikusan távolról vezérelhetjük internetkapcsolat birtokában mobilunkról vagy más hálózati eszközünk segítségével. Az okos otthon eszközei az interneten keresztül kapcsolódnak egymáshoz, így távolról vezérelhetjük az olyan funkciókat, mint az otthoni biztonsági rendszerünk (például riasztók vagy kamera), a hőmérséklet (hűtés/fűtés), a világítás és a házimozi.

Hogyan működik az okosotthon?

Az okosotthon eszközei összekapcsolódnak egymással és egy központi ponton keresztül érhetők el - okostelefonon, táblagépen, laptopon vagy játékkonzolon keresztül. Ajtózárak, televíziók, termosztátok, otthoni érzékelők, kamerák, lámpák és még olyan készülékek is, mint például a hűtőszekrény, egy otthoni automatizálási rendszeren keresztül vezérelhetők. A rendszer telepítve van egy mobil vagy más hálózati eszközre és különféle időzítéseket hozhatunk létre bizonyos változtatások életbe léptetésére.

Az okos otthon eszközök önálló tanulási készségekkel rendelkeznek, így megtanulhatják az ütemtervünket és szükség szerint módosíthatják ezeket. A világításvezérléssel engedélyezett okosotthonok lehetővé teszik számunkra, hogy csökkentsék az áramfelhasználást és ezáltal energiát spóroljunk, költséget csökkentsünk. Egyes otthoni automatizálási rendszerek figyelmeztetik a lakástulajdonost ha mozgás észlelhető a lakásban/házban, amikor távol vannak, így szükség esetén egyből felhívhatják a hatóságokat. A csatlakozás után az olyan szolgáltatások, mint az intelligens csengő, az intelligens biztonsági rendszer és az intelligens készülékek, mind a dolgok internetének (IoT) technológiájának, a fizikai objektumok hálózatának a részei, amelyek képesek elektronikus információkat gyűjteni és megosztani.

Az okos otthonok tartalmazhatnak vezeték nélküli vagy vezetékes rendszert - vagy akár mindkettőt. A vezeték nélküli rendszereket könnyebb telepíteni. Vezeték nélküli otthoni automatizálási rendszer bevezetése olyan funkciókkal, mint az intelligens világítás, a klímaberendezés és a biztonság költségkímélőbb megoldás. A vezetékes rendszereket viszont megbízhatóbbnak tekintik, és általában nehezebb feltörni. A vezetékes rendszer növelheti az otthon értékét. De van egy hátránya - meglehetősen drága.

A globális otthoni automatizálási piacot 2016-ban körülbelül 24 milliárd dollárra becsülték. Ez a szám várhatóan növekedni fog (mivel 2022-ig egyre többen kezdik el alkalmazni az intelligens otthoni technológiát) mintegy 53,5 milliárd dollár értékre.